Utwórz konto lub Zaloguj się
Koszyk

Walizki

Walizki

Ikonka produktu
Indeks
1320084035
W magazynie
10,00 zł
Walizki jest do kupienia w przyrostach co 1

Poznajcie historię zakochanego w pociągach Carla, Hannah spędzającej każdy wieczór na liczeniu gwiazd, Émeline z mieszkania z niebieskimi okiennicami oraz Dawida, dla którego skrzypce stały się najlepszym przyjacielem. Cztery oparte na faktach historie życia dzieci, którym zwyczajne beztroskie życie, radość i marzenia ktoś upchnął w czterech małych walizkach i wysłał do… Auschwitz. Jednak to nie rozmiar walizki mówi nam o tym, czy nadzieja, którą kryła w sobie każda z nich, była mała czy duża. Nadzieja to nadzieja. I kropka. Walizka zaś jest dobrym miejscem, by ją przechować. Bo zmieszczą się w niej i wyjazdy, i powroty. Zazwyczaj tak to jest urządzone. Jednak nie w przypadku tych walizek i czworga ich małych właścicieli.

 

Recenzja Pani Aleksandry Buchaniec-Bartczak:

Perfidia nazistów polegała na tym, że do końca karmili swoje ofiary nadzieją. Jednym z przykładów owej perfidii są sterty walizek w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na każdej z nich imię, nazwisko, adres. Przywożonym tzw. specjalnymi pociągami ludziom obiecywano, że po kąpieli i dezynfekcji odzyskają bagaż. Co było dalej... Jak było naprawdę... Wiemy. Aż nadto dobrze.

Część walizek, zwłaszcza tych niedużych należała do dzieci. 

Carlo, Hannah, Emeline, Dawid. Urodzili się w różnych krajach Europy, mówili różnymi językami, wychowywali się w różnych rodzinach. Żydowskie pochodzenie przypieczętowało ich los. Poza uratowaną przez zarządcę domu Emeline, wszyscy zginęli w Auschwitz. Każda z czterech opowieści Danieli Palumbo kończy się w momencie, gdy dzieci / rodzice Emeline wyruszają w swoją ostatnią - o czym oczywiście nie wiedzą - podróż.

Do walizek wkładają to, co mają najdroższego. Zafascynowany pociągami Carlo - garść biletów kolejowych ze swojej kolekcji. Kochający muzykę Dawid - skrzypce. Hannah - zeszyt od gwiazd, zliczanych co wieczór dla zamordowanego przez hitlerowców, niepełnosprawnego umysłowo braciszka. Najbliższa sercu Brigitte była jej córeczka, dlatego na swojej walizce napisała: “Kocham cię, Emeline. Mama."

Ostatni akt tragedii zwanej Holokaustem rozegrał się w komorach gazowych Oświęcimia, Treblinki, Bełżca... A co było wcześniej? Ludzka obojętność, zawiść, strach i rzadkie - zbyt rzadkie odruchy człowieczeństwa. Ostracyzm społeczny, obelgi, rękoczyny, donosy. W opowieściach Danieli Palumbo szczególną uwagę zwraca tryumf ideologii nazistowskiej w sytuacjach i miejscach zwyczajnych, codziennych: w szkole, sklepie, gabinecie lekarskim, na ulicy, czy podwórku.

“Wielu pokazywało ją palcami, jakby chodziło o jakieś rzadkie zwierzę. Inni jej unikali (...) Niektórzy jednak uśmiechali się do niej, a jakaś pani uścisnęła dłonie jej taty. “Ale to i tak znaczy, że jesteśmy inni” - myślała Emeline.” Bo normalność to zawsze przysłowiowy złoty środek; rzeczywistość, w której nie istnieje antysemityzm, a filosemityzm nie jest potrzebny.

Artystka Brigitte namalowała kiedyś pływającego w czerwonym morzu wieloryba, który połknął słońce. Zaciekawionej obrazem, ale nie rozumiejącej jego symboliki Emeline cierpliwie tłumaczyła, że wieloryb to człowiek, słońce - ludzkie pragnienia, zaś połknięcie całego słońca to przejaw zachłanności.

Wyjątkowo silne pragnienia: władzy, bogactwa, wielkości rodzą zbrodnię. Symboliczny obraz matki Emeline okazał się obrazem proroczym.  

źródło: http://fzp.net.pl/ksiazki/walizki

Książka dostępna również w formie ebooka. SPRAWDŹ!

Więcej informacji
Autor: Daniela Palumbo
Nazwa wydawnictwa: Edycja Świętego Pawła
Typ produktu: Książka
Numer ISBN: 9788377970713
Numer EAN13: 9788377970713
Oprawa: twarda
Ilość stron: 176
Wymiary (cm): 13,00 cm X 20,00 cm
Napisz własną opinię
Napisz opinię o produkcie:Walizki
Twoja ocena